Достапни линкови

logo-print

Назарбаев бара предвремени избори во Казахстан


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев изјави денеска дека ќе повика на одржување на предвремени претседателски избори во земјата. Назарбаев говорејќи на националната телевизија не го откри датумот кога би се одржало гласањето. Назарбаев претходно го одби предлогот на Парламентот за референдум со кој би му се продолжил мандатот до 2020 година. Уставниот суд денеска го отфрли реферндумот, како неуставен.
XS
SM
MD
LG