Достапни линкови

logo-print

Ганучи нема да се кандидира на претседателските избори во Тунис


Опозицискиот лидер Рашид Ганучи

Опозицискиот лидер Рашид Ганучи

Тунискиот опозициски исламски лидер Рашид Ганучи синоќа изјави дека не сака да се кандидира на претседателските избори. Тој додаде дека никој од неговата партија нема да биде претседателски кандидат, бидејќи, како што вели, партијата не е подготвена да се врати на политичката сцена и сега е време за нејзина реконструкција.
Ганучи вчера се врати од Лондон во Тунис по 20 години живот во егзил.
Тој е основач на екстремистичкото исламско движење Енахда.
XS
SM
MD
LG