Достапни линкови

logo-print

Повторно приведени демонстранти во Белорусија


Демонстранти се солидаризираат со приведените опозицски лидери во Белорусија

Демонстранти се солидаризираат со приведените опозицски лидери во Белорусија

Полицијата во Белорусија притвори десеттина луѓе кои со свеќи пред седиштето на КГБ изразуваа поддршка за опозициските лидери кои се во притвор веќе еден месец по претседателските избори. Меѓу 25те луѓе кои се уште се во притвор по демонстрации на 19 декември се и троjца претседателски кандидати. Полицијата синоќа ги прекина мирните протести на кои неколку десетици демонстранти со свеќи им изразуваа поддршка на притворените.. Се очекува в понеделник европските министрите за надворешни работи во Брисел да разговараат за воведување на нови санкции против лидерот на Белорисија. ЕУ и САД остро го критикуваа апсењето на опозициските демонстранти по претседателските избори на кои победи Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG