Достапни линкови

logo-print

Германија бара Иран да ослободи двајца новинари


Германија денеска побара од Иран да ослободи двајца новинари, кои беа уапсени поради покривањето на приказната за жена осудена на смрт со каменување, што предизвика реакција од меѓународната заедница. Маркус Хелвиг и Јенс Кош работеле за Билд ам Зонтаг и биле уапсени во октомври во Табриз, бидејќи го интервјуирале синот и адвокатот на егзекутираната Сакине Мохамади Аштиани.
XS
SM
MD
LG