Достапни линкови

logo-print

Опозициска партија бара локална власт во Ирак да даде оставка


Една опозициската партија од северниот курдски дел на Ирак ја повика локалната власт да си даде оставка, соопштувајќи дека протестите во арапскиот свет ќе бидат повик за будење на неговите лидери.
Според реформистичката група за промени трите владејачки партии во покраината се корупирани и не ги преставуваат барањата на народот. Владејачките партии ја обвинија групата дека сака да ја искористи ситуацијата во Египет и Тунис, но ветија дека ќе спроведат реформи.
XS
SM
MD
LG