Достапни линкови

logo-print

Тунискиот исламски лидер пристигна во Тунис


Протестите во Тунис по кои беше соборен претседателот Зине Ал Абидине Бен Али

Протестите во Тунис по кои беше соборен претседателот Зине Ал Абидине Бен Али

Лидерот на најголемото туниско исламско движење Рашид Ганучи денеска на аеродромот во земјата беше пречекан од илјадници негови приврзаници. Ганучи беше 20 години во егзил во Лондон, поради режимот на соборениот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али.
Неговите приврзаници изјавиле дека се плашат тој да не биде уапсен. Ганучи изјави дека се надева оти неговото движење ќе може да учествува во новиот политички систем на Тунис.
XS
SM
MD
LG