Достапни линкови

logo-print

Јужен Судан ќе стане независна држава


Гласањето на референдумот

Гласањето на референдумот

Резултатите од референдумот за независност на јужен Судан покажуваат дека голем дел од населението се изјаснило за отцепување од северниот дел на земјата. Илјадници луѓе прославувале низ улиците на Јуба, откако изборната комисија соопштила дека 99,57 од гласачите на десете држави од југот гласале за самостојност. Независноста на Јужен Судан ќе стапи на сила на 9 јули.
Гласањето е продолжение на мировниот договор од 2005 година со кој се стави крај на конфликтот меѓу северот и југот на Судан.
XS
SM
MD
LG