Достапни линкови

logo-print

Салехи нов министер за надворешни работи на Иран


Али Акбар Салехи

Али Акбар Салехи

Иранскиот Парламент денеска официјално го подржа именувањето на нуклеарниот шеф Али Акбар Салехи за министер за надворешни работи на земјата. Кандидатурата на Салехи беше подржана од 146 законодавци. Салехи пред гласањето изјави дека спорот со меѓународната заедница за нуклеарната програма на Техеран е едно од најважните прашања во надворешната политика.
XS
SM
MD
LG