Достапни линкови

Безредие на улиците низ Египет


Протестите во Египет

Протестите во Египет

Египетските безбедносни сили соопштија дека синоќа илјадници затвореници избегале од затворот Вади Натурн, откако на полицијата по немирите и било наредено да остане во станиците. Според извештаите во текот на ноќта имало и грабежи на продавници и палење на автомобили во Александрија, Суез и другите градови.
Безбедносните сили беа распоредени пред клучните владини згради и за тоа време демонстрантите влегле во националниот музеј во Каиро и оштетиле две мумии и краделе бесценети антиквитети. Во Египет денеска се затворени банките, училиштата и продавниците.
XS
SM
MD
LG