Достапни линкови

logo-print

Лидерот на најголемото туниско движење се враќа во земјата


Протестите во Тунис

Протестите во Тунис

Лидерот на најголемото туниско исламско движење Рашид Ганучи денеска се враќа во Тунис, по 20 години поминати во егзил. Ганучи кој кој живееше во Лондон во изминатиот период беше протеран од соборениот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али. Таканареченото движење за будење Енахда на Ганучи беше забрането под режимот на Бен Али. Ганучи кој има 69 години изјави дека се надева оти неговото движење ќе може да учествува во новиот политички систем на Тунис.
XS
SM
MD
LG