Достапни линкови

logo-print

Пуштени на слобода неколку белоруски опозициски активисти


Владимир Некаљаев

Владимир Некаљаев

Белоруските власти соопштија дека пуштиле на слобода неколку опозициските активисти, меѓу кои и поранешниот претседателски кандидат Владимир Некљаев. Тие беа уапсени за време на декемвриските протести против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко. ЕУ денеска треба да одлучи дали ќе воведе санкции за Лукашенко и други членови на неговиот кабинет, поради задушувањето на протестите. САД исто така сооопштија дека размислуваат за санкции и побараа сите уапсени да бидат ослободени.
XS
SM
MD
LG