Достапни линкови

logo-print

Нова демократија утре ќе одлучи дали ќе го бојкотира Собранието


Претседателот НД Имер Селмани

Претседателот НД Имер Селмани

Централниот совет на Нова демократија по предлог на претседателот Имер Селмани утре ќе одлучи дали ќе го бојкотираат Парламентот и политички ќе дејствуваат таму каде што се реалните проблеми, меѓу граѓаните и заедно со нив.
Партијата соопшти дека актуеленото парламентарно мнозинство, ја игнорира албанската опозиција, не земајќи ги предвид нејзините предлози за уставни измени. Според нив во Македонија нема политички дијалог, ниту парламентарна демократија и владата не ја почитува волјата на народот и ја руши демократијата во земјата.
XS
SM
MD
LG