Достапни линкови

logo-print

Холандија реагира за егзекуцијата на нивна државјанка во Иран


Холандското министерство за надворешни работи го повика денеска амбасадор на Иран поради бесењето на жената со холандско државјанство, а по потекло од Иран, која беше уапсена за време на протестите против спорните претседателски избори во 2009 година. Холандските власти неможеле веднаш да ги проверат наводите за егзекуцијата на Захра Бахрами. Националната иранска телевизија соопшти дека Бахрами била во посета на роднини во Исламската република.
XS
SM
MD
LG