Достапни линкови

logo-print

Турција ја предупредува ЕУ дека станува христијански клуб


Турскиот министер за надворешни работи Али Бабачан

Турскиот министер за надворешни работи Али Бабачан

Турскиот вицепремиер Али Бабачан изјави денеска дека неговата земја отсекогаш мислела дека ЕУ е еден голем мировен проект, но политиката на отвореност повеќе не била присутна. Според Бабачан, кој се обрати на Светскиот економски форум во Давос, Турција не може да стане членка на Унијата, бидејќи таа е клуб на христијанските земји. Бабачан смета дека таквата политика може да биде многу опасна. Анкара започна пристапни преговори со ЕУ во 2005 година.
XS
SM
MD
LG