Достапни линкови

logo-print

Кипарските турци на протести против мерките за штење


Илјадници кипарски Турци денеска мирно протестираа против мерките за штедење во Северен Кипар, што според нив ќе доведат до масовна миграција од самопрогласената држава во северниот дел на островот, пренесоа бритаснките медиуми.
Мерките се однесуваат за оданочување на платите во државниот сектор и почнување на приватизациската програма.
Претходно овој месец кипарските турски власти за 40 насто ги намалија платите на вработените во огромниот државен сектор.
XS
SM
MD
LG