Достапни линкови

logo-print

Еулекс отвори истрага за трговијата со човечки органи


Еулекс денеска соопшти дека отвори истрага во врска со обвинувањата дека високи функционери на Косово, вклучувајќи го и премиерот Хашим Тачи биле инволвирани во организација на илегална трговија со човечки органи. Во соопштението се наведува дека станува збор за прелиминарна истрага во врска со извештајот на ивестувачот на Советот на Европа Дик Марти кој во оваа недела беше прифатен и од Парламентарното собрание на Советот.
XS
SM
MD
LG