Достапни линкови

logo-print

Медведев го потпиша новиот СТАРТ


Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев ја потпиша ратификацијата на договорот со Соединетите држави за намалување на нуклеарното оружје. Договорот познат како нов СТАРТ ги ограничува двете страни да имаат по 1550 стратегиски боеви глави. Пактот ќе влезе во сила откако ратификуваните документи ќе бидат разменети меѓу министрите за надворешни работи на двете земји Сергеј Лавров и Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG