Достапни линкови

logo-print

Папандреу ја отфрли можноста за банкрот на Грција


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ја отфрли можноста од банкрот или реструктуирање на огромниот јавен долг на неговата земја. Папандреу на Светскиот економски форум во Давос изјави дека очекува рокот за отплата на кредитот на Европската унија и Меѓународниот моментарен фонд да биде продолжен, а каматната стапка намалена.
Папандреу изрази надеж дека по мерките за штедење Грција ќе се врати на светските пазари на капитал.
XS
SM
MD
LG