Достапни линкови

logo-print

Мендела на рутински преглед во болница


Нелсон Мендела

Нелсон Мендела

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мендела денеска во болница бил на рутинска проверка, а не поради проблеми со здравјето, соопштија од неговиот кабинет. Мендела кој има 92 години бил подложен на редовниот болнички преглед, иако преноќил во болницата. Мендела последен пат во јавност се појави на затворањето на церемонијата на Светското фудбалско првенство во јули. Тој беше во затвор 27 години, поради неговата борба против апархејдот.
XS
SM
MD
LG