Достапни линкови

logo-print

Ерменија би војувала со Азербеџан за Нагорно Карабах


Ерменскиот претседател Серж Саркасјан

Ерменскиот претседател Серж Саркасјан

Ерменскиот претседател Серж Саркасјан изјави денеска дека неговата земја ако е потребно е подготвена да војува повторно со Азербеџан за спорниот регион Нагорно Карабах. Според Саркасјан Ерменија е против војна, но тоа не значи дека се плаши да војува.
Саркасјан изјави дека неговата земја ќе го брани регионот, бидејќи ерменската популација ќе биде избркана доколку Азербеџан го контролира Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG