Достапни линкови

logo-print

Сменети проекциите за буџетскиот дефицит на САД


Буџетскиот дефицит на Соединетите американски држави за 2011 година ќе биде за 40 проценти повисок од првично предвиденото, соопштија надлежните институции. Годинава Америка ќе се соочи со дефицит од 1.48 трилиони американски долари, наместо 1.07 трилиони како што беше првично предвидено. Според надлежните, промената на проекцијата се должи на одлуката на претседателот Обама за продолжување на даночните олеснувања за побогатите, кои се воведоа за време на претседателскиот мандат на Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG