Достапни линкови

ЕУ е подготвена да отвори истрага за било кој од Косово


Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти

Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти

Маја Кочијанчиќ, потпаролката на шефот за надворешна политика Кетрин Ештон денеска изјави дека Унијата е подготвена да отвори истрага против било кој од Косово, доколку има доволно докази кои можат да се прифатат од судот како криминални дејствија.
Во извештајот на европарламентарецот Дик Марти се е наведено дека поранешни команданти на УЧК и косовскиот премиер Хашим Тачи вршеле нелегална трговија со човечки органи за време на конфликтот во земјата.
XS
SM
MD
LG