Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС бара докази од Марти за тврдењата во извештајот


Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти

Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти

Мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС му испратила две писма на Дик Марти во кои се бара од известувачот на Советот на Европа да достави докази за нелегалната трговија со човечки органи во Косово. Според потпаролот на Европската комисија извештајот на Марти е сериозно прифатен од Унијата, но документот може да има ефект само ако бидат претставени соодветни правни аргументи.
XS
SM
MD
LG