Достапни линкови

logo-print

Бериша по средбата со Лајчак ги откажа протестите


Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша


Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со пратеникот на Европската Унија Мирослав Лајчак изјави дека го откажал одржувањето на провладините протести, планирани за во сабота. Лајчак допатува во Тирана со цел да бидат намалени тензиите предизвикани од антивладините протести, во кои загинаа три лица.
Лајчак се сретнал и со лабанскиот претседател Бамир Топи, а ќе разговара и со лидерот на опозицијата Еди Рама.
ЕУ ги повика албанските политички лидери да воспостават дијалог за да се најде решение на политичката криза во земјата.
XS
SM
MD
LG