Достапни линкови

logo-print

Тунис издаде налог за апсење на соборениот претседател Бен Али


Поранешниот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али

Поранешниот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али

Туниското министерство за правда соопшти денеска дека е издаден налог за апсење на соброениот претседател Зине Ал Абидине Бен Али. Министерството побарало помош од Интерпол за апсење на Бен Али, неговата сопруга и другите членови на семејството, кои се обвинети за кражба на имот и нелегален пренос на странски девизи надвор од земјата. Бен Али избега во Саудиска Арбија на 14 јануари по масовните протести против неговиот 23 годишен режим.
XS
SM
MD
LG