Достапни линкови

logo-print

Албанската опозиција не се откажува од протестите


Албанскиот опозициски лидер Еди Рама

Албанскиот опозициски лидер Еди Рама

Лидерот на опозицистичката Социјалистичка партија во Албанија Еди Рама изјави дека ќе се одржат протестите закажани за петок, бидејќи секој граѓанин има право на слобода на изразување. Според Рама на протестите тие ќе им одадат почит на жртвите на насилството на власта. Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу побара од албанскиот премиер Сали Бериша и Рама да ги откажат планираните протести во петок и сабота.
XS
SM
MD
LG