Достапни линкови

logo-print

Разрешувања во Кремљ по нападот во Домодедово


Рускиот претседател Дмитри Медведев го разреши шефот на одделот за транспорт на министерството за внатрешни работи Андреј Алексиев поради самоубиствениот напад на аеродромот во Дободедово. Се наведува дека освен него, биле разршени и шефот на полициската станица на аеродромот, како и неговите двајца помошници. Денеска во Русија е ден на жалост за жртвите од завчерашниот напад. Во него загинаа 35 луѓе, меѓу кои и осуммина странски државјани, додека стотина други беа ранети. Рускиот премиер Владимир Путин вети одмазда за нападот.
XS
SM
MD
LG