Достапни линкови

logo-print

Би Би Си ја укинува програмата на македонски јазик


Би Би Си ја укинува радио програмата на македонски јазик што се емитуваше од Лондон во изминативе 15 години. Во соопштението на ваквата одлука се наведува дека покрај македонската секција, во рамките на Светскиот сервис, се укинуваат уште четири редакции, на албански, на српски, на англиски за карибскиот регион и на португалски за Африка. Директорот на Глобалната информативна програма Питер Хорокс ваквото решение на Би Би Си го образложи со одлуката на британската влада да ги намали средствата на комапнијата за 16 насто и оти со укинувањето на петте редакции се заштедуваат 46 милиони фунти.
XS
SM
MD
LG