Достапни линкови

logo-print

Во Грузија отворена телевизија на руски јазик


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Во Грузија денеска започна емитувањето на сателитска телевизија на руски јазик. Грузискиот претседател Михаел Сакашвили беше гостин во првата емисија и изјави дека телевизијата може да го намали влијание на руските телевизии во регионот.
Телевизијата Канал ПИК која е спонзорирана од државата би требало да им биде конкурентна на руските телевизии кои според грузиските власти објавуваат пристрасни информации.
XS
SM
MD
LG