Достапни линкови

logo-print

Во Пакистан 13 мртви при напад на бомбаш самоубиец


Пакистанските власти соопштија денеска дека при нападот на тринаесет годишен бомбаш самоубиец, загинале најмалку 13 луѓе, а 50 се повредени во близина на одржувањето на религиозен ритуал на шиитските муслимани во Лахоре. Бомбашот самоубиец го активирал експлозивот кога полицијата сакала да го претресе на еден контролен пункт.
Исламските милитанти поврзани со Ал Каеда и талибанците најчесто ги напаѓаат религиозните собири, како дел од нивната крвава кампања против пакистанската влада која е подржана од САД.
XS
SM
MD
LG