Достапни линкови

logo-print

Уапсен демократски активист во Азербеџан


Активистот Бахтијар Хаљиев

Активистот Бахтијар Хаљиев

Азербеџанските власти уапсиле демократски активист за наводно избегнување на воената должност. Според подржувачите на Бахтијар Хаљиев тој бил притворен вчера кога се обидел да ја премине границата меѓу Азербеџан и Грузија.
Хаљиев беше уапсен под слични обвинувања и во ноември. Амнести Интернешнел тогаш ги обвини властите од земјата дека врши тортура и заплашување против неисотмислениците.
Неговите подржувачи соопштија и дека тој легално ја избегнал воената обврска, бидејќи студира во странство.
XS
SM
MD
LG