Достапни линкови

logo-print

Протести во Либан против Хезбола


Протестите во Триполи

Протестите во Триполи

Илјадници луѓе протестираат денеска во Либан против шиитската радикална група Хезбола. Најголемите демонстрации се одвивале во градот Триполи, каде демонстрантите запалиле комбе на арапската телевизија Ал Џезеира. Помали протести се најавени и во другите градови. Либанскиот претседател се очекува денеска да го номинира Наџиб Микати кандидатот од шиитската Хезбола да формира нова влада.
XS
SM
MD
LG