Достапни линкови

logo-print

Извештајот за трговија со човечки органи на Косово презентиран пред СЕ


Дик Марти

Дик Марти

Извештајот на Дик Марти во кој се обвинува Косовскиот Премиер Хашим Тачи за поврзаност шверц со човечки органи на Косово денеска беше презентиран пред Парламентарното Собрание на Советот на Европа. Во него се наведува дека групата на Тачи убивала противници и Срби и криумчарела и дрога.
Овој извештај, како што наведе Дик Марти, не е против народот на Косово и нема одбранбен карактер спрема Србија
Денеска британски Гардијан, пак повикувајки се на документи на НАТО објави дека Западните сили кои ја подржуваат косовската влада, на Премиерот Хашим Тачи гледале како на “најголема риба“ во организираниот криминал. Косовската влада ги негира пишувањата на Гардијан.
XS
SM
MD
LG