Достапни линкови

logo-print

Финално читање на новиот СТАРТ во руската Дума


Во Долниот дом на рускиот парламент се очекува да биде направено третото финално читање на новиот договор со САД за намалување на нуклеарното вооружување. Претходно руската Дума усвои повеќе дополнувања со кои се одредија условите под кои Русија може да излезе од овој договор. Американскиот Сенат го ратификуваше новиот СТАРТ во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG