Достапни линкови

logo-print

Западните сили го осудија нападот на аеродромот Домодедово


Жртва на бомбашкиот напад на Домодедово

Жртва на бомбашкиот напад на Домодедово

Западните лидери го осудија бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, при кој 31 лице загина, а 130 се повредени. Шефот на НАТО Андерс Фог Расмусен ја искажа солидарноста на западните сојузници на Алијансата со Русија и побара поголема соработка на Москва со НАТО во борбата против тероризмот. Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек изрази сочуство со рускиот народ изјавувајќи дека тероризмот и насилството никогаш не се оправдани. Франција и Германија го нарекоа нападот варварско дело.
XS
SM
MD
LG