Достапни линкови

logo-print

НАТО во март ќе одлучува за безбедноста во Авганистан


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен

НАТО соопшти дека во март ќе одлучи дали одговорноста за безбедноста на Авганистан ќе биде префрлена во рацете на владините сили. Генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека операцијата ќе започне на пролет во зависност од состојбата на терен.
Во минатата година земјите-членки на НАТО се договорија со авганистанските власти дека процесот со кој домашните сили ќе ја преземат контролата во борбата против милитантите ќе започне во првата половина на 2011 година.
XS
SM
MD
LG