Достапни линкови

logo-print

Инаугурацијата на авганистанскиот Парламент во среда


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседателот Хамид Карзаи соопшти денеска дека инаугурацијата на авганистанскиот Парламент ќе се одржи во среда за да се стави крај на нетрпеливоста меѓу новите законодавци. Според соопштението на неговиот кабинет Специјалниот трибунал и натаму ќе ги истражува наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори.
Се уште не се знае дали законодавците ја прифатиле одлуката на Карзаи, кој претходно побара инаугурацијата да се одложи еден месец.
XS
SM
MD
LG