Достапни линкови

logo-print

Партијата на косовскиот премиер Хашим Тачи победник на изборите


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Демократската партија на косовскиот премиер Хашим Тачи освоила најголем број гласови на предвремените избори во земјата. Според Централната изборна комисија владејачката партија добила 32,4 насто од гласовите, Демократскиот сојуз на Косово освоил 26,4 проценти, а движењето Самоопределување завршило со 12,55 насто од гласовите. Демократската партија на Косово освоила и најмногу гласови на повторните избори во Косовска Митровица.
XS
SM
MD
LG