Достапни линкови

logo-print

Расмусен со Каримов ќе разговара за човековите права


Андерс Фог Расмусен

Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пред денешната средба со узбекистанскиот претседател Ислам Каримов во Брисел изјави дека една од темите на разговорот ќе биде и почитувањето на човековите права. Адвокатите за човекови права ја оспорија одлуката на официјалните лица од Брисел за средба со Каримов, бидејќи Узбекистан е секогаш на дното на извештаите на организациите за човекови права.
Каримов ќе се сретне и со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. Пред зградата на институцијата денеска мала група на активисти, меѓу која и припадници на Амнести Интернешнел протестираат против посетата на Каримов.
XS
SM
MD
LG