Достапни линкови

logo-print

Норвешката граѓанка на годината ќе биде протерана од земјата


Мадина Саламова

Мадина Саламова

Норвешката полиција соопшти денеска дека руската државјанка која беше прогласена за граѓанин на годината во Норвешка по пишувањето за нејзиниот живот како илегален имигрант се соочува со протерување од земјата.
Според соопштението на полицијата Мадина Саламова која потекнува од Северна Осетија е уапсена денеска и ќе биде што побрзо протерана во Русија. Саламова живеела нелагално во Норвешка од 2004 година кога барањето за азил на нејзиното семејство било одбиено.
Под псевдонимот Марија Амели таа издаде книга Илегалната Норвежанка, која доживеа успех во земјата.
XS
SM
MD
LG