Достапни линкови

logo-print

Албанскиот премиер Бериша ги одложи протестите


Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави денеска дека поради притисокот од дипломатските претставници на пријателските земји ги одложиле протестите на неговата Демократска партија и наместо во среда тие ќе се одржат во сабота.
Според Бериша протестите ќе бидат мирни и против насилството во корист на граѓаниските вредности.
Лидерот на опозициската Социјалистичка партија Еди Рама најави нови протести против власта во петок. При насилните демонстрации во претходната недела загинаа 3 луѓе, а беа повредени околу 150.
XS
SM
MD
LG