Достапни линкови

logo-print

Турција го обвинува Израел за инцидентот на бродот за Газа


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турција денеска објави резиме од официјалниот извештај за инцидентот на бродот кој носеше помош за Појасот Газа, кога израелските сили убија девет турски активисти. Израелските власти вчера соопштија дека тие реагирале според меѓународниот закон и во самоодбрана.
Според турскиот прмеиер Реџеп Таип Ердоган извештајот на Израел нема вредност и кредибилтет. Турските власти сметаат дека израелските војници употребиле прекумерна сила против цивили и го прекршиле правото на пловидба на отворено море.
XS
SM
MD
LG