Достапни линкови

logo-print

Хјуман Рајтс Воч го обвинува Иран за тортура


Логото на Хјуман Рајтс Воч

Логото на Хјуман Рајтс Воч

Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека кризата со почитувањето на човековите права во Иран се продлабочила во 2010 година, бидејќи власта вршела притисок и тортура врз неистомислениците. Според извештајот на организацијата за минатата година иранската контровезна нуклеарна програма ја ставила во сенка состојбата со човековите права во земјата.
Во соопштението се наведува дека во Иран безбедносните сили вршеле тортура за да добијат признание од одомничените, кои судовите ги осудувале на доживотен затвор или смрттна казна, а властите ги заплашувале адвокатите за човекови права за да не ги бранат ефективно политичките затвореници.
XS
SM
MD
LG