Достапни линкови

logo-print

Рускиот заменик министер Риабков во посета на Пакистан


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков денеска ги започна дводневните разговори со пакистанските владини лица во Исламабад. На средбите е во план тие да разговараат за борбата против исламските борци и спречување на ширењето на нуклеарното оружје. Русија е загрижена дека исламските екстремисти на пакистанско-авганистанската граница имаат врски со милитантите во Северен Кавказ, како и во Централна Азија.
Тие ќе се осврнат и на соработката против трговијата со дрога која од Авганистан се трнаспортира преку Пакистан до Иран и Европа.
XS
SM
MD
LG