Достапни линкови

logo-print

Комисија од власта ќе ги истражува опозициските протести во Албанија


Погребот на еден од загинатите на антивладините протести во Тирана

Погребот на еден од загинатите на антивладините протести во Тирана

Aлбанскиот парламент доцна синоќа основа комисија за истрага на протестите на опозицијата за време на кои загинаа тројца луѓе, а 150 се повредени. Комисијата која брои 11 члена, беше избрана само од пратениците на владејачката Демократска партија, додека опозицијата ја бојкотираше седницата. Премиерот Сали Бериша ја обвини опозицијата дека сака да ја собори власта и дека таа е крива за насилствата на протестите и за смртта на луѓето. Лидерот на опозициската Социјалистичка партија Еди Рама негираше дека планирале да направат удар за уривање на Владата. Рама повика на нови протести за во петок на 28 јануари.
XS
SM
MD
LG