Достапни линкови

logo-print

Португалскиот претседател реизбран на функцијата


Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва гласа на рефернендумот за декриминализација на абортусот во 2007 година

Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва гласа на рефернендумот за декриминализација на абортусот во 2007 година

Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва е реизбран на функцијата по првиот изборен круг, покажуваат официјалните резултати. Тој освоил околу 53 отсто од гласовите. Неговиот главен противкандидат, поетот Мануел Алегре освоил помалку од 20 отсто од гласовите на вчерашното гласање. На гласање излегле помалку од половина од регистрираните избирачи. Претседателот во Португалија нема големи овластувања и има повеќе церемонијална улога.
XS
SM
MD
LG