Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда одговорна за бомбашките напади во Ирак


Ирачкиот оддел на Ал Каеда ја презеде одговорноста за минатонеделните самоубиствени бомбашки напади северно од Багдад, во кои загинаа повеќе од 60 луѓе. Според американската организација СИТЕ, која ги мониторира исламистичките интернет страници, организацијата Исламска држава Ирак соопштила дека нивни членови извршиле самоубиствени бомбашки напади во Бакуба и во Тикрит. Цел на нападите биле ирачките безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG