Достапни линкови

logo-print

Албанската опозиција повикува на протести во петок


Протестите во Тирана

Протестите во Тирана

Албанската опозиција денеска повика на нови протести во наредната недела. Лидерот на Социјалистичката партија Еди Рама побара граѓаните да излезат на мирни протести во петок, една недела по судирите на полицијата и демонстрантите при кои 3 загинаа, а 150 беа повредени.
Премиерот Сали Бериша пак најави во средба протести против насилството. САД и ЕУ побараа од двете партии да воспостават политички дијалог и компромис.
XS
SM
MD
LG