Достапни линкови

logo-print

Проблеми со инаугурацијата на авганистанскиот Парламент


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Неколку законодавци денеска соопштија дека треба да се одложи инаугурацијата на авганистанскиот Парламент, која беше договорено да се одржи во среда се додека Специјалниот трибунал не поднесе извештај за наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори. Претходно Претседателот Хамид Карзаи побара инаугурацијата да биде во февруари, на што се спротиставија парламентарнците, но за да се стави крај на политичката криза во земјата се договрија таа да биде одложена само до 23 јануари.
XS
SM
MD
LG