Достапни линкови

logo-print

Група на Ал Каеда виновна за нападот на коптска црква во Египет


Египетското министерство за внатрешни работи соопшти денеска дека приврзанициte на Ал Каеда се одговорни за новогодишниот напад на коптска црква во Александрија, при кој 23 лица загинаа, а 100 беа повредени. Според министерството палестинската група Армија на исламот која е поврзана со Ал Каеда стои зад нападот.
Армијата на исламот наводо со седиште во Газа е осомничена и за вмешаност во нападот на границата кај Израел во 2006 година во кој беше киндапиран израелскиот војник Џилад Шалит.
XS
SM
MD
LG